Výroba dešťových šumných sloupů a dalších nástrojů

Zvuk je podobný barvě, maluje obrazy v naší mysli a oživuje svět kolem nás. 

Dešťové sloupy jsou nástroje odvozené od dešťové hole, kterou používali šamani indiánů z Jižní Ameriky. 

Dešťové šumné sloupy vyrábím z různých materiálů s respektem k životnímu prostředí a ekologické zodpovědnosti. 

Dešťové sloupy jsou unikátní zvukové, terapeutické a harmonizační nástroje. Mohou Vám pomoci uvolnit napětí, stres a posílit imunitní systém. Podpořit léčebné procesy těla a jsou neocenitelní pomoci při meditaci a muzikoterapii.

Můžete si vybrat nejen podle vzhledu, ale důležitým faktorem je především délka a intenzita vydávaného zvuku (bílého šumu). 

Alternativní názvy dešťového sloupu jsou: dešťný sloup - rain column, dešťová tyč - rain stick, dešťová trubka - rain tube, šumný sloup - column noise

Vyrábím deštné sloupy

Vyrábím dešťové sloupy protože věřím, že mohou pomoci lidem najít harmonii a klid v jejich životech. 

Sloupy vyrábím ze dřeva, kartonu, recyklovaných materiálů a skla. Kladu důraz na harmonii zvuku, vzhled a ekologii, ale i cenovou dostupnost nástrojů.

Návrh a výroba je poměrně komplexní a náročný proces, který obsahuje celou řadu činností. 

Můžete si také zadat výrobu vlastního nástroje, domluvit se na vzhledu, materiálu, délce a intenzitě šumu.

Více o mě se dozvíte zde. 

Jak to funguje?

Princip dešťových holí je znám již od objevení Ameriky, ale co ty sloupy? Potkával jsem se s nimi na muzikoterapeutických seminářích, ale i na internetu jsem našel různé varianty z celého světa.

Dlouho mi vrtalo hlavou, jak se to může sypat tak dlouho a prozradím Vám jedno tajemství. Funguje to jako přesýpací hodiny. Uvnitř je velké množství kolíčků, do kterých naráží ještě větší množství kuliček. Je to takto jednoduché, ale trvalo mi několik let, než jsem princip domyslel. Velice mi v tom i pomohla moderní technologie v podobě 3D tiskárny a 3D grafického programu, které mi ulehčily testovací a vývojovou fázi. Nyní je to ale zpět o pečlivém ručním řemeslném zpracování, kdy na výsledek má vliv sebemenší detail. 

Co je bílý šum?

Bílý šum je zvukový signál, který obsahuje všechny frekvence s rovnoměrným spektrem a stejnou amplitudou. Tento zvuk může být generován přírodou (např. vodopády, vlny) nebo uměle (dešťové sloupy). Bílý šum může pomoci uvolnit napětí a stres, zlepšit soustředění a podpořit léčebné procesy při meditaci a muzikoterapii.

Další nástroje

V hudební praxi i pro hudební meditace se využívají i další nástroje, které jsou mnody velmi odlišné a mají jiný i hlas i účinky. Zatím jsem vyrobil několik "drhel" nebo-li "guiro". Jsou to rychlé rytmické perkusní nástroje, vydávající klapavé zvuky, trochu podobné žabímu kvákání. 

Muzikoterapie 

Muzikoterapie je terapeutická metoda, která využívá hudbu k léčbě různých zdravotních problémů. Historie muzikoterapie sahá až do starověkého Řecka, kde se hudba používala k léčení duševních poruch. V 20. století se muzikoterapie stala samostatnou disciplínou a začala se používat v lékařské praxi. Dnes se muzikoterapie používá k léčbě různých zdravotních problémů, jako jsou například deprese, úzkostné poruchy, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a mnoho dalších. Muzikoterapie využívá mnoha různých forem, jako je zpěv, hra na hudební nástroje, poslech hudby či tanec. 

Osobně jsem prošel mnoha kurzy a setkáními. Rád hraji na hudební nástroje, navštěvuji koncerty nebo vnímám zvuky přírody. Hluboce se uvědomuji, jakou sílu nese v sobě zvuk.